İLETİŞİM HATTI

0(535) 468 58 22

E-POSTA ADRESİMİZ

iletisim@kubatedavi.com
> KÜBA HAKKINDA
KÜBA HAKKINDA

Küba

“... Bir cennet yemişidir Küba adası, Meksika körfezinin sepetinde.”
Nazım Hikmet

Küba bir devrimler ve devrimciler ülkesi. Küba’nın sömürgeleştirilme sürecini başlatan Kristof Kolomb, buranın insan gözünün gördüğü en güzel yer olduğunu söylemişti. O tarihten itibaren Küba daima bir cazibe merkezi oldu. Yaklaşık dört yüz yıl adayı kendi denetimleri altında tutan İspanyollar Küba’yı “Yeni Dünya’nın anahtarı” olarak gördüler.Bir ülkenin baştan sona yenileneceğini söyleyen kişiler oldukça zorlu bir savaşın başlangıcını yaparlar. Küba, 1950 yılından itibaren Batista yönetimine karşı olan Castro ve arkadaşlarının devrimi gerçekleştirdiği kültür, tarih ve devrim ülkesidir. Bu ülkenin her tarafını gezmek iyiliksever Küba insanı ile iç içe olmak insana ayrı bir zevk verir. Küba’nın başkenti Havana’dır. 3 milyon insanın yaşadığı Havana’da rahat etmek tamamen kişinin kendi elindedir.

Küba, Karayipler’de bulunan bir ada ülkesidir. Havana Küba’nın en büyük şehri ve aynı zamanda ülkenin başkenti konumundadır. Küba’nın kuzeyinde ABD’de batısında Meksika ve Bahamalar, güneyinde Cayman Adalı ve Jamaika, güneydoğunda Haiti ve Dominik Cumhuriyetine uzanır.

1492 yılında Kristof Kolomb karaya çıktıktan sonra Küba’ya ait olan adada İspanya için hak iddia etti. Küba 1898 yılında sona eren İspanya ve Amerika savaşına kadar İspanya’nın bir toprağı kaldı ve 1902 yılında ABD’sen resmi olarak bağımsızlığını kazandı. Küba 11 milyondan fazla insanın ülkesidir ve Karayipler’de en geniş yüzölçümüne sahiptir.

Adanın çevresindeki sular sayesinde ılıman bir tropikal iklime sahiptir. Karayip Denizi’nin sıcak suları ve adanın Meksika Körfezi’nin karşısında olması dolayısıyla kasırgalarar açık duruma gelmiştir. Küba adası dünyadaki en büyük 13. Ada konumundadır. Küba’nın başkenti olan Havana’da kolonyal dönemden kalan birçok eser bulunmaktadır. Bu nedenle 1982 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültürel Miras listesine eklenmiştir.

Küba kültürü İspanyol ve Afrika etkisinin belirgin izlerini taşımaktadır. ABD ile tarihi bağları dolayısıyla Kuzey Amerika sporları insanlar tarafından ilgi görmektedir.

Devrim sonrasında gelişen ve refah seviyesinin yükseldiği Küba’da halkın hemen hepsi okur yazardır. Ülkenin her köşesinde amatör müzik gruplarına rastlamak mümkündür. Uzun bir geçmişe sahip olan Küba müziği hareketli, enerjik, coşkulu eserlerden oluşup geniş bir yelpazeye sahiptir.

Küba’da Her şey Devletin

Küba’da esas olan halka ve devletçiliğe dayalı bir yönetim olduğundan her şey devlete ait. Taksiler, lokantalar, kafeler, oteller herşey devlet nezdinde çalışıyor.
 

KÜBA LİMANLARI:

Cienfuegos, Havana, Manzanillo, Mariel, Matanzas, Nuevitas, Santiago de Cuba
 

KÜBA HAVAALANLARI

• Abel Santamaria (SNU)
• Antonio Maceo International (SCU)
• Bayamo (BYM)
• Cayo Coco (CCC)
• Cayo Santa Maria Cayo Las Brujas (BWW)
• Cienfuegos Jaime Gonzalez (CFG)
• Guantanamo Nas (NBW)
• Gustavo Rizo (BCA)
• Havana (CU) 00 (UPB)
• Havana International (HAV)
• Holgui­n - Frank Pais (HOG)
• Ignacio Agramonte International (CMW)
• Manzanillo Sierra Maestra (MZO)
• Mariana Grajales (GAO)
• Orestes Acosta (MOA)
• Rafael Perez (GER)
• Varadero (VRA)
•  Vilo Acuna (CYO)

 

KÜBA OTELLERİ

Paradisus Rio de Oro Resort & Spa, Iberostar Grand Hotel Trinidad, Iberostar Varadero, Melia Buenavista, Iberostar Parque Central, Melia Cayo Coco, Paradisus Varadero Resort & Spa, Blau Varadero Hotel Cuba, Paradisus Princesa del Mar Resort & Spa, Melia Las Americas, Iberostar Tainos, Hotel Playa Pesquero, Melia Santiago de Cuba, Melia Habana

 

Küba’da Sağlık

Küba nasıl biyoteknoloji alanında dünyanın en önemli ülkelerinden biri haline geldi?

Küba biyoteknoloji alanındaki ilk adımlarını 1959’daki Küba Devrimi’nin hemen ardından atmaya başladı. 1981’de Frente Biológico kuruldu. Ardından 1986’da Genetik Mühendislik ve Biyoteknoloji Merkezi (Centro de Ingeniería Genética y Biotecnología – CIGB), 1991’de de Moleküler İmmünoloji Merkezi (Centro de Inmunología Molecular – CIM) açıldı. Bunların hepsine direkt Fidel Castro ön ayak olmuştur.

Günümüzde Küba biyoteknoloji endüstrisi BioCubaFarma adı altında 34 şirkete ve 20 binden fazla çalışana sahip. Üretilen 101 ilacın 76’sı Kübalı bilim insanları tarafından geliştirildi ve bunların en az 20’si alanındaki en başarılı ilaç olarak kabul ediliyor. Bu listedeki en önemli ilaçlar diyabetik ayak ülseri tedavisinde kullanılan Heberprot-P ile dünyadaki ilk kanser aşıları olan CIMAvax-EGF, CIMAher (nimotuzumab) ve Vaxira (racotumomab). Bunların yanında meningokok menenjit B’ye karşı geliştirilen VA-MENGOC-BC ile tek bir dozla difteri, tetanos, boğmaca, hepatit B ve B tipi gribe karşı koruma sağlayan Pentavalente isimli aşılar da anılabilir. Alzheimer ile diğer nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde kullanılması amaçlanan Neuroepo isimli bir ilaç ise deneme aşamasında bulunmaktadır.

Küba’nın akciğer kanseri aşıları nelerdir?

Küba’nın akciğer kanseri aşıları CIMAvax-EGF ile racotumomab olarak da bilinen Vaxira’dır. Dünyada geliştirilen ilk kanser aşısı olan CIMAvax-EGF’nin etkinliği ABD’deki klinik testlerde de kanıtlanmıştır.

Kimler Küba’da akciğer kanseri tedavisi görebilir?

Maalesef bütün akciğer kanseri hastaları Küba’da aşı tedavisi görememektedir. Küba’nın bu iki akciğer kanseri aşısının hastaya uygulanabilmesi için öncelikle hastalığın küçük hücreli olmaması gerekmektedir. Küçük hücreli akciğer kanseri için Küba kanser tedavisi etkili olmamaktadır. Ayrıca bu aşılar akciğer kanserinin IIIB ve IV evrelerinde, kemoterapi ile radyoterapi sürecinin ilk aşamasının tamamlanmasını takip eden dördüncü haftadan itibaren uygulanmaktadır.

Küba kanser tedavisi hangi kanser hastalıklarını kapsıyor?

Küba’da geliştirilen bir diğer aşı olan CIMAher (nimotuzumab) baş ve boyun kanseri tedavisinde kullanılmaktadır. ‘90’larda geliştirilen bu antikor beyin, baş ve boyun dahil beş kanser tipinde ilerlemiş tümörlere uygulanır. CIMAher tedavisi radyoterapiyle eş zamanlı olarak yürütülmektedir. Aşının önerilen haftalık dozu 200 mg’dır.

Bu aşamada, akciğer ile baş ve boyun kanseri dışında, sadece pankreas kanseri için aşı tedavisi uygulanabilmektedir. Ancak yeni geliştirilen ve bugünlerde klinik testlerin ikinci aşamasında bulunan HeberSavax isimli aşının karaciğer kanseri ile jinekolojik tümörler için de kullanılması öngörülmektedir.

Küba kanser tedavisi etkili midir?

Yukarıda söylenenlerden de anlaşılabileceği gibi, Küba’da önleyici kanser aşıları bulunmamaktadır. Bu aşılar belli kanser türleri için ve belli koşullarda uygulanabilmektedir. Yani sadece kansere yakalanmış hastalar Küba’da kanser aşısı olabilirler.

Diğer yandan, Küba kanser tedavisi kemoterapi ve radyoterapiye alternatif değildir. Onlarla birlikte uygulanır. Onkolojik tedaviler sonrası tümörün küçülmesi Küba kanser aşıları için elverişli koşullar yaratmaktadır. Henüz deneme aşamasında olan HeberSavax hariç, Küba kanser aşıları tümörü doğrudan yok etmez, onun gelişimini durdurur. Bağışıklık sistemini harekete geçirerek onun bileşenlerinin vücutta gelişen kanserli hücrelerle mücadele edebilmelerini sağlar. Bu şekilde hasta yaşam standardı yüksek şekilde uzun süre hayatta kalabilir. Mevcut Küba kanser aşılarının amacı ölümcül bir hastalık olan kanseri kontrol altına almak ve onu kronik bir hastalığa dönüştürmektir.

Küba kanser tedavisi nerede görülür?

Küba’da kanser tedavisi gören yabancı hastaların çok büyük kısmı La Pradera Uluslararası Sağlık Merkezi’nde (La Pradera Centro Internacional de Salud veya La Pradera International Health Center) kalmaktadır. La Pradera hastaneden çok havuzlu bir lüks oteli andırır. Küba kanser hastanesi La Pradera başkent Havana’nın dışındaki çok sakin bir bölgede bulunmaktadır.

Küba’ya kanser tedavisi için nasıl gidilir?

Küba’da kanser tedavisi görebilmek için öncelikle Kübalı doktorların hastanın aşı tedavisine uygun olduğunu onaylamaları gerekir. Yani söz konusu onay gelmeden tedavi için Küba’ya gidilemez.

Başvuru için hastaya ait kişisel bilgiler (isim, yaş, cinsiyet, uyruk ve –varsa– daha önce geçirilen hastalıklar), hastalığa ilişkin tıbbi raporlar ve yetkili bir doktorun hazırlayacağı epikriz (hastalık geçmişi özeti) talep edilmektedir. Bu bilgi ve belgelerin Küba’daki yetkili birimlere iletilmesinin ardından yaklaşık bir hafta içinde tedavi talebi onaylanır veya reddedilir. Raporları tek bir doktor değil, bir doktor heyeti incelemektedir. Talebin onaylanmasını tedavi tarihinin belirlenmesi takip eder.

Türkiye’de Kübalı doktorlar ile hastalar arasında aracılık yapan şirket Küba Tedavi’dir. Ayrıca özel anlaşmamız sayesinde doktorlardan cevabı normalden çok daha hızlı şekilde almaktayız. Ücretsiz danışmanlık hizmeti için de bizimle bağlantıya geçebilirsiniz. Çağrı merkezi numaramız: 0535 468 58 22

Küba, aşı tedavisine uygun olmayan kanser hastalarına ne tür bir tedavi öneriyor?

Kübalı doktorlar aşı tedavisine uygun olmayan kanser hastalarının tamamına yakınına Vidatox isimli ilacı öneriyorlar. Küba’ya özgü bir tür olan mavi akrep (Rhopalurus junceus) zehrinden üretilen Vidatox bir dil altı damlasıdır ve her kanser türü için, hastalığın bulunduğu evreye bakılmaksızın kullanılabilir. Hakkında birçok olumlu geri bildirim bulunmaktadır.

Küba kanser ilacı Vidatox ağrıları azaltmaya, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, hastalıktan kaynaklanan anemi ile yetersiz beslenme durumlarını iyileştirmeye ve sitostatik faktörlerin kullanımına yardım etmektedir.

HASTALIĞINIZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN